מחויבות אישית או הפרעה נפשית

בראשון לציון (אין לי מידע על עיר אחרת) תלמידי כיתות י' ברחבי העיר מחוייבים לבצע מה שנקרא "מחוייבות אישית", כחלק מתוכנית הלימודים שלהם, שזה התנדבות פעם בשבוע למשך שעתיים במקום ספציפי לאורך כל השנה או עד שיסיים 60 שעות.

בתקופתי (לפני כ – 15 שנה, כן אני יודעת אני די זקנה) היו לנו מס' מקומות מצומצם לביצוע מחוייבות אישית (כמובן שאני בחרתי בספריה). היינו מבצעים 60 שעות התנדבות וזהו. היום הסיפור כבר שונה, התלמידים מחוייבים לבצע 60 שעות, הם חייבים לסיים עד סוף אפריל (כאשר הם מתחילים רק בנובמבר) ובנוסף לכל זה הם עוד צריכים לכתוב עבודה ולבצע ראיון אישי עם אחד האחראים עליהם.

רגע זה לא הסוף….

הציון שהם מקבלים (כן נותנים ציון על זה) נכנס לבגרות הפנימית שלהם.

לסיכום, מזל שעשיתי מחוייבות אישית לפני שנים רבות

אחד המקומות הקבועים שתלמידים עושים בו מחוייבות אישית הוא הספריה. העבודה בספריה כוללת להגיע לשעתיים שבועיות ולסדר את העגלה המלאה בספרים שהקוראים החזירו ו… זהו.

זוהי, לדעתי, המחוייבות הכי קלה והכי פשוטה שיש לתלמידים לבצע. אז למה המחוייבים (ככה אנו קוראות להם) מתעצלים ומבצעים את העבודה שלהם בצורה שהיא מתחת לכל ביקורת.

אני אתן לכם כמה דוגמאות:

בספרית יצחק שדה הספרים מחולקים לכמה אזורים – גיל הרך, נוער, נוער מתבגר, מתח, מד"ב, רומן רומנטי, מקור, מתורגם, עיון ועיון פופולרי. כאשר לכל חלוקה כזו מודבק סימן מיוחד על הספר על מנת שנדע על איזה מדף להניח אותו וזה מה שהספרניות מלמדות את המחוייבים. רק מה… רובם לא מתייחסים לסימנים ובעצם מניחים את הספרים במקומות הלא נכונים – מקור ברומן רומנטי, נוער מתבגר בנוער או בגיל הרך, מקור במתורגם. יש לציין שהסימנים הללו שונים לחלוטין אחד מהשני (רומן רומנטי – פרח, מקור – כוכב, גיל הרך – ילדים קטנים, נוער – פס אדום וכו').

בנוסף לכל אלה, כספרנית שעבדה במדור ילדים, הוחלט, תוך התייעצות עם המנהלת, להוציא את כל הספרים שמהווים סדרות (כס"ח, מנהרת הזמן, כח המוח וכו') לאזור אחר בספריה על מנת להקל על העומס ההולך וגובר במדפים ובנוסף להקל על הקוראים למצוא ספר שהם רוצים. לגבי המחוייבים זה כבר סיפור אחר, לא משנה כמה פעמים אומרים להם שהספרים הולכים לאזור הסדרות זה לא נקלט. היו ימים שהייתי מגיעה לספריה ומתחילה לעבור על מדפים ורואה שחור בעיניים. אני הייתי מתחילה להוציא ספרים רבים מהמדפים כאלו שלא אמורים להיות שם (במיוחד הסדרות), ולמען האמת זה כבר התחיל להעלות לי על העצבים כי במקום שהמחוייבים יבואו ויעזרו אנו בעצם מסדרות אחריהם וכך זה לא אמור להיות.

הבעיה שזה לא אמור להיות אבל כך זה ישאר לעד (אני מאוד מקוה שלא).

אביטל

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s